PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=822999}

Bal

The Prom
5,4 8 922
oceny
5,4 10 1 8922
5,1 16
ocen krytyków
Bal
powrót do forum filmu Bal

Ryan Murphy zgarnął gwiazdorską obsadę (Meryl Streep, Nicole Kidman), dodał mnóstwo kolorów, ponakładał światła, dorzucił cekiny, postawił na kicz i… zapomniał o fabule. Bo chociaż samą podstawą tej opowieści jest bardzo ważny temat, to został strasznie uproszczony. I to raczej celowo.

Zamiast bawić się w analizę psychologiczną postaci (których jest tu cała masa), postawiono na postacie-symbole, które reprezentują dane wzorce. I okej - można i tak. Dlatego jest tak satyrycznie, że praktycznie w każdej wypowiedzi aktorzy przypominają, żeby nie traktować tej produkcji  poważnie. Co najciekawsze teksty typu „to walka dobra ze złem”, „musisz znaleźć w sobie światło” są aż do takiego stopnia kiczowate, że… aż nie przeszkadzają, bo tu wszystko się świeci, jest pełno cekinów, brokatu i kolorowych świateł. Za to Jo Ellen Pellman jest świetna i bardzo przyjemnie się jej słucha. Chociaż czasami zalatuje Disneyem.

I pewnie nie wyszłoby źle, gdyby „Bal” jako musical coś więcej sobą reprezentował. A muszę przyznać, że ani piosenki nie utkwiły mi w pamięci, ani tym bardziej choreografia. Już nie wspominając o tematyce, którą można było ładnie ograć.

Ale co się Ryan Murphy pobawił kolorami, to jego. Podobało mi się, że stroje (zwłaszcza Dee Dee i Angie) reprezentują ich cechy albo problemy, z którymi się zmagają. No i nie były to dla mnie takie zmarnowane dwie godziny, bo jednak są momenty, które dają do myślenia i nawet można się tak trochę, minimalnie wzruszyć.

Na pewno nie ma co tego oglądać na poważnie. Więcej opowiadam tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=YWvm2FcXxwY

ocenił(a) film na 1
Alexandraaa

Glee byl swiezy, oryginalny i sympatyczny, pomimo ze zawieral wiele poprawnie politycznych tresci, jednak byly one przedstawione nienachalnie. Natomiast To cos, to propaganda w jej najczystrzej postaci. Propaganda problemu, ktory nie istnieje.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones